Seriál elektronizace: Druhy elektronických nástrojů

V minulém díle seriálu jsme se dozvěděli, jak rozpoznáme, že je elektronický nástroj v souladu se zákonem. Dnes si ujasníme druhy elektronických nástrojů, ze kterých si mohou zadavatelé vybírat.

PROFIL ZADAVATELE

 

Profil zadavatele je nejjednodušší elektronický nástroj, který musí mít každý zadavatel již od novely zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách z roku 2012. Zadavatelé zde zveřejňují informace o všech svých veřejných zakázkách. Není to jen jednoduchá webová aplikace, je nutné, aby poskytovala i údaje o dodatečných informacích, přehledu plnění veřejné zakázky a mnoho dalších detailů. Kromě toho je vyhláškou vyžadováno poskytování strojově čitelných informací o každé veřejné zakázce. Profil zadavatele ale nemusí obsahovat jednotlivé procesní zadávací postupy a nemusí ani umět přijímat elektronické nabídky. Od 18. října 2018 tedy nástroj s certifikací na profil zadavatele ke splnění zákonných podmínek stačit nebude. Některé typy elektronických nástrojů (např. Portál pro vhodné uveřejnění) kromě pouhého profilu zadavatele ovšem procesní postupy zvládají a splňují tak všechny nároky zákona i po tomto datu.

 

Příklad:

Mezi nejrozšířenější profily zadavatele patří vhodne-uverejneni.cz

 

ELEKTRONICKÉ TRŽIŠTĚ

 

Elektronické tržiště je zvláštní druh elektronického nástroje, který definovalo (dnes již zrušené) usnesení vlády. Tento nástroj byl určen pro centrální státní správu a sloužil primárně pro určité komoditní nákupy. Na základě koncesních smluv byla elektronická tržiště provozována od července 2012 do června 2017. Ostatní zadavatelé je mohli využívat dobrovolně, centrální správa na základě usnesení vlády povinně. Elektronická tržiště splňují požadavky zákona o veřejných zakázkách pro zakázky malého rozsahu. Původně státem hrazená elektronická tržiště jsou nyní k dispozici všem zadavatelům bez rozdílu. Fungují v komerčním provozu, který je obvykle hrazen provizí z ceny zakázky vítězného dodavatele.

 

Příklad:

Elektronickým tržištěm je např. gemin.cz

 

PROCESNÍ ELEKTRONICKÉ NÁSTROJE

 

Procesní elektronické nástroje jsou komplexní elektronické systémy, které kromě funkcionality profilu zadavatele obsahují i všechny (nebo jen vybrané) procesní postupy jednotlivých druhů zadávacího řízení (otevřené řízení, užší řízení, hodnocení s elektronickou aukcí, dynamický nákupní systém atd.). Procesní elektronické nástroje musí ze zákona od 18. 4. 2017 používat centrální státní správa, od 18. října 2018 pak všichni zadavatelé. Procesní elektronické nástroje totiž umožňují kompletní elektronickou komunikaci včetně příjmu nabídek.  Jsou většinou upraveny na míru konkrétnímu zadavateli a umožňují přizpůsobit řešení konkrétním potřebám, jako například napojení na spisovou službu, správu uživatelů, rozpočty atd.

 

Příklad:

Elektronický nástroj E-ZAK

 

A na co se můžete těšit příště? Přineseme Vám několik užitečných rad, jak si s elektronizací poradit!