Jak hájit svoje práva při soutěži o veřejnou zakázku?
Cílem zadavatele je získat na trhu plnění, které nejlépe uspokojí jeho potřeby. Dodavatelé reagují na poptávku zadavatelů tak, že se snaží nabídnout své produkty, služby či provedení stavebních prací za podmínek, které stanovil zadavatel a současně jim umožní uspět na relevantním trhu v konkurenčním prostředí jiných dodavatelů.
Pro férovost soutěže je důležité, aby požadavky zadavatelů vycházely z jejich objektivních potřeb a současně aby umožňovaly co nejširší soutěž. Stejně tak i následné kroky vedoucí k výběru dodavatele a uzavření smlouvy na plnění veřejné zakázky či další kroky při zadávání, potažmo i kroky zadavatele po uzavření smlouvy, musí dostát všem zákonným pravidlům, která jsou mnohdy protkána povinnostmi v podobě základních zásad (tj. bez konkrétní definice). Není to vždy jednoduchá disciplína, všechny dané aspekty vybalancovat. Mohou tak nastat situace, kdy se představa a jednání zadavatele dostanou do rozporu s vnímáním férovosti soutěže ze strany dodavatelů. Důvody, proč se tak stane mohou být různé, ať již neznalost či nešikovnost na straně zadavatele, někdy se však může jednat i úmysl.
✅ Jak můžete, jako dodavatelé, hájit svoje práva na transparentní veřejnou soutěž za férových a nediskriminačních podmínek?
✅ Jak můžete, jako zadavatelé, přistoupit k určitým sporným situacím?
▶️ Podívejte se na přehled základních možností a doporučení, aby jste se ve věci přezkoumání konkrétní veřejné zakázky nemuseli setkat s Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.