Na podezřelé zakázky lze opět upozornit bez poplatku

Od 1. října 2016 bylo povinné zpoplatnění podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a to 10 000 Kč. Ústavní soud (ÚS) však nyní tento poplatek na základě návrhu nevládní organizace Transparency International zrušil. Na podezřelé veřejné zakázky je tedy opět možné upozornit antimonopolní úřad bez poplatku.

Dle zrušeného ustanovení zákona měl při podání podnětu k zahájení správního řízení vybrat úřad 10 000 Kč ke každé veřejné zakázce. Pokud podávalo podnět více lidí společně, vybíral se poplatek pouze jednou. Poplatek se nevracel a nebylo ani možné rozhodnout o osvobození či prodloužení lhůty.

Absurdita poplatku se dle soudu naplno projevuje např. v tom, že od něj nejsou osvobozeny ani státní orgány či územně samosprávní celky. Jistě při tom nelze tvrdit, že by právě tyto subjekty chtěly nedůvodně zatěžovat úřad nebo samotné zadavatele zakázek, uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Ombudsmanka Anna Šabatová pak poukazovala na to, že po změně zákona výrazně klesl počet podnětů k ÚOHS. Podle zastánců měl pak poplatek zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení.

zdroj: ČTK

Jakékoli publikování či další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.